Manukový med ako pomocník pri podpore imunity

So zmenou ročných období sa náš imunitný systém stáva zraniteľným. Zmeny teplôt sú rýchlejšie ako adaptačná schopnosť nášho tela, preto v tomto období často čelíme epizódam prechladnutia, angíny, zápalu dutín a podobne.

Čo robiť v týchto situáciách, hlavne keď si nemôžeme dovoliť zostať niekoľko dní doma? Väčšinou sa uchyľujeme k dočasným riešeniam, užívaniu voľne dostupných liekov, ktoré síce odstránia príznaky, ale neliečia príčinu. Po krátkom čase preto väčšinouz znova "ochorieme".

Najlepším riešením, ako sa vyhnúť sezónnym zmenám, je posilnenie imunitného systému. Môže pomôcť zvýšený príjem ovocia a zeleniny, šípkový čaj, rôzne vitamíny, výživové doplnky, alebo aj Manuka med, ktorý je vhodným chutným doplnkom na posilnenie imunity a môže ho konzumovať celá rodina. Na posilnenie imunity detí sme sa pozreli trochu podrobnejšie aj v blogovom článku.

Pri striedaní ročných období, je jednoducho dôležité udržiavať naše telo zdravé, preto je dobré pochopiť, ako funguje imunitný systém a ako môže napríklad aj Manuka med pomôcť.

 

Čo je to imunitný systém a ako funguje?

Imunitný systém je súborom komplexných interakcií zahŕňajúcich biele krvinky, miechu, lymfatické cievy, orgány, špecializované bunky v určitých tkanivách tela a špecializované látky prítomné v krvi. Všetky tieto zložky spolupracujú na ochrane tela pred choroboplodnými mikroorganizmami, ktoré bránia procesu hojenia. Od malých škrabancov, až po mutujúce vírusy je imunitný systém našou obranou proti akýmkoľvek problémom, ktorým naše telo čelí. Dokonca aj proces starnutia má priamu súvislosť s tým, ako funguje náš imunitný systém.

Jeho úlohou je identifikovať prvky, ktoré nášmu telu prirodzene patria a tie cudzie, aby následne zneškodnil alebo zničil všetko, čo je škodlivé. Imunita sa vyvíja, keď naše telo dozrieva. Imunitný systém si pamätá všetko, do najmenších detailov,učí sa tak brániť cudzím votrelcom – patogénom.

Čo znamená slabá imunita?

Všetci vieme, že zdravé telo znamená silný imunitný systém, schopný vysporiadať sa s patogénmi. Keď však o naše telo nie je správne postarané, trpí aj naša imunita. Mnoho prvkov prostredia, ktorým čelíme každodenne ničí schopnosť imunitného systému bojovať – znečistenie, stres, sedavý spôsob života, strava bez základných vitamínov a minerálov, potravinové prísady, pesticídy, nadmerné užívanie antibiotík a iných liekov sú len niektoré z nich.

Oslabenie imunitného systému má za následok zvýšenú náchylnosť na akýkoľvek typ ochorenia. K bežným príznakom zlej funkcie imunitného systému patrií – únava, apatia, opakované infekcie (časté prechladnutia, infekcie močových ciest, herpesy a pod.), zápaly, alergické reakcie, alebo pomalé hojenie rán.

Ako Manuka med chráni náš imunitný systém?

Manuka med je med vyrábajú včely z nektáru kvetov kríka Manuka (Leptospermum scoparium) z Nového Zélandu. Vďaka svojim antibakteriálnym, antimikrobiálnym a antivírusovým vlastnostiam, potvrdenými početnými štúdiami univerzít po celom svete je Manuka med považovaný za prírodné antibiotikum. V niektorých prípadoch účinnejšie ako bežné antibiotiká. Tieto vlastnosti Manuka medu zabezpečuje bohatý obsah látky Methyglyoxal (MGO - jedinečný faktor Manuka medu, ktorý má za úlohu indikovať antibakteriálnu silu tohto včelieho produktu). Čím vyššia je úroveň MGO, tým vyššie sú aj antibakteriálne vlastnosti medu.

Pozrime sa, ako nám tieto vlastnosti Manuka medu môžu pomôcť aj pri podpore imunitného systému:

Prečítajte si  často kladené otázky a odpovede o Manuka mede.

1. Manuka med stimuluje produkciu buniek s obrannou úlohou tela

Manuka med má vo svojom zložení veľa vitamínov a minerálov nevyhnutných pre správne fungovanie nášho imunitného systému, Manuka med má však aj niektoré veľmi špeciálne vlastnosti, ktoré nemajú obdobu v žiadnom inom druhu medu.

V štúdii Cardiffskej univerzity z roku 2007 publikovanej v časopise Journal of Leukocyte Biology britskí vedci zistili, že med Manuka stimuluje produkciu cytokínov. Cytokíny sú molekuly proteínovej povahy, ktoré majú za úlohu prenášať informácie medzi bunkami imunitného systému – leukocytmi. Cytokíny sa podieľajú aj na zápaloch a v boji proti infekčným agens, protinádorovej obrane a septickom šoku. Zistenia tejto štúdie môžu vysvetliť, prečo je med Manuka užitočný pri liečbe akútnych a chronických infekcií.

Ďalšia podobná štúdia ukázala, že pravidelne konzumovaný Manuka med má vplyv na zvýšenie počtu lymfocytov a neutrofilov. Ide o špecifické typy bielych krviniek s ochrannou úlohou proti patogénom. Manuka med má teda veľký potenciál pomáhať zvyšovať imunitu nášho organizmu.

Zistite viac o Manuka mede z Nového Zélandu!

2. Manuka med chráni pred prechladnutím, chrípkou a infekciami dýchacích ciest

Pre svoje antibakteriálne, antimikrobiálne, antivírusové, antiseptické a protizápalové vlastnosti je Manuka med mimoriadne účinný pri podpore imunitného systému. Je dôležitým spojencom pri prevencii a zmierňovaní najrôznejších problémov, ktoré sa vyskytujú pri ochladzovaní počasia – bolesť hrdla, horúčka, prechladnutie a chrípka, bronchitída, astma, sinusitída a podobné ochorenia.

Výskum uskutočnený Laboratóriom molekulárnej biológie infekčných agensov na univerzite v Nagasaki v Japonsku ukázal, že Manuka med je účinný pri potláčaní vírusu chrípky. Vírus chrípky predstavuje vážnu hrozbu pre naše zdravie a je každoročne zodpovedný za tisíce úmrtí na celom svete. Preto je veľmi dôležité chrániť naše telo pred chrípkou aj prostredníctvom prírodných liečebných postupov, ktoré nám vie poskytnúť Manuka.

Manuka med je účinný aj pri liečbe infekcií dýchacích ciest –  ako je napríklad sinusitída, laryngitída, tonzilitída, bronchitída. Tieto infekcie sú výsledkom rastu baktérií v trakte, čo vedie k ťažkostiam s dýchaním, bolestiam hrdla, kašľu, horúčke. Baktérie, ktoré spôsobujú najzávažnejšie infekcie, ako Pseudomonas aeruginosa a Staphylococcus aureus, sú najčastejšie odolné voči antibiotikám, je preto veľmi ťažké ich zničiť. Mali sme viacero zákazníkov, ktorí nás vyhľadali práve s takýmito problémami, aj na odporučenie lekára a zatiaľ to vždy dopadlo veľmi pozitívne. Ďalšia štúdia vykonaná na Cardiff University UK v roku 2015 zistila, že med Manuka inhibuje rast baktérií, znižuje ich odolnosť a môže hrať dôležitú úlohu pri liečbe chronických respiračných infekcií.

V prípade jednoduchej angíny je veľmi dobrým pomocníkom aj Manuka med. Vďaka svojmu zloženiu a konzistencii vytvára ochrannú bariéru, má dezinfekčnú a antibakteriálnu úlohu, taktiež pomáha pri úľave od bolesti, či zmiernení zápalu v krku.

Manuka med je tiež skutočným pomocníkom pri kašli, pôsobí expektoračne, pomáha skvapalňovať a odstraňovať bronchiálny sekrét, ktorý je príčinou kašľa.

Objavte Manuka medový sirup pre deti – ideálny na kašeľ a bolesť hrdla

3. Manuka med má silný antioxidačný účinok

Častokrát trávime čas v toxickom prostredí a nech chceme byť akokoľvek opatrní, toxickým látkam v životnom prostredí sa jednoducho nevyhneme. Voľné radikály môžu produkovať environmentálne faktory, ako je znečistenie, žiarenie, fajčenie a pesticídy. Voľné radikály sú zodpovedné za zvyšovanie rizika rakoviny, šedého zákalu, srdcovo-cievnych ochorení, ale aj starnutia buniek, pokožky a celého tela.

Antioxidanty sú látky, ktoré znižujú množstvo voľných radikálov v tele a teda aj ich nepriaznivé účinky. Môžeme ich prijímať z potravín, ovocia a zeleniny a nájdeme ich aj v Manuka mede.

Štúdia vykonaná na univerzite Kebangsaan v Malajzii v roku 2013 ukázala, že med Manuka môže chrániť organizmus pred voľnými radikálmi vďaka svojmu silnému antioxidačnému účinku. Manuka med teda môže hrať veľmi dôležitú úlohu pri liečbe oxidačného stresu, prevencii predčasného starnutia a rôznych ťažkostí z voľných radikálov.

Pozrite si aj informácie o propolise a objavte jeho potenciál pri podpore imunity!

4. Ako používať Manuka med?

Manuka med môže konzumovať celá rodina a možno ho kombinovať s rôznymi inými potravinami, tak ako každý iný druh medu.

Odporúčaná denná dávka je 3–4 čajové lyžičky denne do zlepšenia alebo vymiznutia príznakov. Kúru musí sprevádzať aj vyvážená strava. Pre maximálnu účinnosť sa Manuka med konzumuje 30 minút pred hlavnými jedlami dňa. Nezabúdajte, že Manuka med nie je vhodný pre deti do 12 mesiacov.

Ak teda chcete pripraviť svoju rodinu na zmenu ročného obdobia alebo mať po ruke prírodný a účinný prostriedok na liečbu najčastejších neduhov, s ktorými sa v tomto období stretávate, na Manuka med sa môžete vždy spoľahnúť.

Objavte 7 základných aspektov, ktoré treba mať na pamäti pri kúpe Manuka medu!

Zdroje:

Naša ponuka medov

Za účelom posilnenia imunity odporúčame zvoliť faktory MGO 100+, prípadne MGO 250+, alebo jeden z našich výhodných balíčkov, ktorý Vám zabezpečí med na každodenné použite vrátane poistky v podobe medu s vyšším potenciálom pomôcť v prípade problémov.