Zdroje Manuka medu

Manuka kríky

Príroda Nového Zélandu je tak trochu izolovaná od zvyšku sveta a aj vďaka tomu vzácna.  Tunajšia flóra obsahuje jedinečné látky s liečivým potenciálom, ktoré majú priaznivé účinky na posilnenie zdravia a imunity.

Manuka Health New Zealand sa v spolupráci s vlastníkmi pôdy darí nachádzať ideálne oblasti, kde sa darí kríkom manuky a kde môžu včely pracovať na svojich produktoch. Sú to miesta vzdialené od civilizácie s hustým porastom manuky. Včely tu zbierajú nektár prevažne týchto kríkov, a nie z iných rastlín.

Väčšina svahov je situovaná na Severnom ostrove kvôli optimálnym poveternostným podmienkam, avšak spoločnosť Manuka Health objavila aj ideálne svahy s porastom manuky na Južnom ostrove.


V jedinečnej, odľahlej prírode Nového Zélandu sa zrodil svet so silnými prírodnými látkami.


Flexibilné a rôznorodé zdroje

Rozmiestnenie úľov a prevádzok Manuka Health New Zealand

 

Manuka med pochádza z odľahlých svahov husto porastených kríkmi manuky v regiónoch Severného ostrova a z hornej časti Južného ostrova. Pri jeho získavaní pomáhajú nové technológie a na tých najodľahlejších miestach aj helikoptéry.

Manuka Health spracováva manuka med z 20 000 vlastných úľov. Med z manuky, propolis a čerstvú materskú kašičku zabezpečujú aj dlhodobí a spoľahliví dodávatelia, ktorí vedia zaručiť kvalitu, ktorú Manuka Health vyžaduje.

Spoločnosť využíva monitorovaciu technológiu vyvinutú na mieru. Aplikácia na sledovanie zdravia a kvitnutia manuky (Manuka Health’s GIS Bloom monitoring application) pomáha pochopiť, ako získať z kríkov manuky a od včiel to najlepšie. Systém pomáha koordinovať umiestňovanie včelstiev a načasovať rozhodnutia, ale aj spracovávať dôležité informácie tak, aby dokázali odhadnúť kvitnutie manuky naprieč celou krajinou.


Magický strom Manuky

Manuka kvetyPôvodný strom manuky (Leptospermum scoparium) sa prispôsobil a ujal sa aj v náročných podmienkach novozélandskej prírody. Vďaka svojej húževnatosti a odolnosti kríky zároveň prirodzene chránia pôdu, v ktorej rastú, a dokážu ju regenerovať.

Manuka má dlhú históriu a je uznávanou rastlinou s medicínskymi účinkami. Ako tradičný liek ju využívali aj Maori, pôvodní obyvatelia Nového Zélandu.

Med z manuky sa svojimi vlastnosťami líši od akýchkoľvek iných druhov medu. Odlišuje ho práve nektár z kvetov manuky, ktorý obsahuje unikátne, liečivé prírodné látky. Netreba však zabúdať na to, že nie je manuka ako manuka.

ZISTITE VIAC O TOMTO MIMORIADNOM MEDE

 

Jednotlivé štádiá kvitnutia manuky pomáhajú pri výrobe toho najkvalitnejšieho medu


Kvitnutie manuka kvetov

Bioaktívne zložky propolisu

Nedotknutá príroda Nového Zélandu

Na Novom Zélande pôsobí UV žiarenie silnejšie než na severnej pologuli, vďaka čomu nadobúdajú tunajšie rastliny zaujímavé antioxidačné vlastnosti. Jednou z najsilnejších prírodných zlúčenín je propolis – je výsledkom skvelej súhry bioaktívnych zložiek liečivých rastlín a dômyselnosti včiel. Novozélandský propolis je známy tým, že má vysoké hladiny týchto bioaktívnych antioxidantov. Aj preto sa stal atraktívnym predmetom výskumov v oblasti zdravia a imunity.

VIAC O PROPOLISE