Propolis a jeho potenciál pomáhať pri vírusoch

Ak ste jedným z tých, ktorí preferujú prírodné riešenia, nechajte si okrem Manuka medu ujsť ani produkty s obsahom novozélandského BIO30™ propolisu.

Vysoký potenciál propolisu

Propolis je pre včely skutočne širokospektrálne antibiotikum. Používajú ho ako ochrannú látku, ktorá zabezpečuje stabilitu úľa a ochranu pred vírusmi a baktériami. Nie je však propolis ako propolis aj napriek tomu, že všetkým včelám zabezpečuje ochranu podľa ich potrieb.

Bioflavonoidy, fenetylester kyseliny kávovej CAPE a ostatné cafeáty sú cennými zložkami, ktoré sa nachádzajú v propolise. Rastliny ich formujú, aby im zabezpečili prežitie a vďaka včelám sa prenášajú aj do propolisu. Výskumy ukazujú, že tieto látky majú potenciál chrániť aj ľudské zdravie. Typ a množstvo prirodzene obsiahnutých bioflavonoidov a cafeátu závisí od lokality a charakteru rastliny, z ktorej včely zbierajú živicu. Prémiový propolis z Nového Zélandu obsahuje obzvlášť vysoké hladiny špecifických flavonoidov a kyseliny CAPE, ktoré boli doteraz v tejto výnimočnej koncentrácii merané iba na novozélandskom propolise. 

Výskumy ukazujú, že tieto flavonoidy a cafeáty sú bioaktívne - a teda aj aktívne v ľudskom tele. Bioflavonoidy posilňujú imunitný systém. Kyselina CAPE chráni bunky pred negatívnymi vplyvmi prostredia, akými sú napríklad ultrafialové žiarenie, jemný prach a teplo alebo chladné podnety. Celkovo vzaté, dá sa bezpečne nazvať prírodným antioxidantom, ktorý udržuje škodlivé veci mimo našich buniek.

Zaujímavosť

Skupina brazílskych vedcov chcela pomôcť pri hľadaní vhodných liekov na koronavírus, a tak sa zamerali na jeho skúmanie. Zaoberali sa najmä jeho genetickým kódom a mechanizmami pomocou ktorých pôsobí.

Na hľadanie vhodnej liečby použili takzvané molekulárne dokovanie. Podľa ich výsledkov medzi potenciálne lieky na ochorenie patria látky fenetylester kyseliny kávovej (CAPE), galangin, chrysin a samotná kyselina kávová. Zaujímavé je, že tieto látky sa nachádzajú práve v rôznych typoch propolisu, vrátane "nášho" novozélandského. Podľa ich výsledkov výskumu kyselina CAPE silne interaguje aj s MPro SARS-CoV-2. Laboratórne testy in silico, a teda počítačová simulácia správania sa látok, túto hypotézu potvrdili. Podľa výskumníkov má zároveň potenciál zabrániť vzniku takzvanej Cytokinovej búrky, ktorá je zodpovedná za väčšinu úmrtí spôsobených koronavírusom. Ako je to však v skutočnosti môžeme iba otestovať tak, že propolis zaradíme medzi aktuálne doplnky stravy.

Zdroj informácií: Biomedicine & Pharmacotherapy Volume 131, November 2020, 110622: Propolis and its potential against SARS-CoV-2 infection mechanisms and COVID-19 disease 

Naše produkty s obsahom Bio 30 Propolisu:

Propolis môžete použiť rôznymi spôsobmi. Niektoré sú chutnejšie, iné zase menej. My sme prišli na spôsob, ako si z našej ponuky propolisových produktov vyberie každý tak, aby mohol byť spokojný.

  1. Zubná pasta neurazí snáď nikoho a vzhľadom na jej prírodné zloženie bez obsahu SLS, fluoridu a konzervačných látok je dokonalou voľbou.
  2. Chuťovo vyladený ústny sprej s obsahom Manuka medu, BIO30 propolisu a extraktov poteší nielen fanúšikov ústnych sprejov.
  3. Propolisové kvapky bez alkoholu v plnej chuti propolisu najmä pre tých, ktorým horká chuť propolisu vyhovuje. Niektorí zákazníci si ich kvapkajú priamo do úst, iní pridávajú do nápojov.
    • Tip recept: voda + podľa chuti propolis, limetka, med.

Kedy si dávať pozor

Propolis vám môže pomôcť cítiť sa dobre. Opatrnosť sa odporúča nielen ľudom alergickým na propolis, ale aj ak ste alergický na včelie alebo osie bodnutie. Potom sa môže stať, že nebudete dobre znášať ani propolis. Preto je vždy vhodné v týchto prípadoch konzumáciu konzultovať s lekárom.