7 základných vecí, ktoré treba mať na pamäti pri kúpe Manuka medu

Aby ste si užili všetky výhody Manuka medu, je dôležité dbať na jeho originalitu a kvalitu. Spísali sme pre vás najdôležitejšie body, na ktoré je dôležité dbať pri kúpe tohto výnimočného medu z Nového Zélandu.

Manuka med je najštudovanejší med na veľkých svetových univerzitách a laboratóriách, používaný lekármi na liečbu mnohých ochorení. Je pravdepodobne najúčinnejší med na svete pri podpore liečby širokého spektra ochorení a zároveň užitočný spojenec nášho imunitného systému. Odporúča sa pri bronchitíde, zápale dutín, angíne, nádche, astme, pálení záhy, gastroenteritíde, zápale ďasien, paradentóze alebo asténii. Manuka med má potenciál pomôcť aj s baktériou Helicobacter Pylori, ktorá je zodpovedná za väčšinu žalúdočných vredov.

Manuka med je na Slovensku pomerne málo známy a dalo by sa povedať, že je u nás jedným z najkontroverznejších včelích produktov. Manuka med, ktorý je celosvetovo oceňovaný pre svoje benefity si môžete kúpiť nielen v našo e-shope, ale aj priamo v obchodoch so zdravou výživou. Ak by ste zvolili Manuka med inej značky je dobré vedieť, že nie každý výrobca ponúka originálny, 100% Manuka med s garantovanými vlastnosťami, ktoré ho preslávili. Preto ak chcete vyskúšať med Manuka, odporúča sa vopred dobre informovať, aby ste si vybrali ten správny, s výnimočnými antibakteriálnymi vlastnosťami, ktoré ho preslávili.

Spísali sme najdôležitejšie veci z nášho pohľadu, ktoré treba pamätať pri kúpe medu Manuka

Obsah

1. Odkiaľ pochádza Manuka med?

Manuka med vyrábajú včely z nektáru kvetov kríka Manuka, pôvodom z Nového Zélandu. Krík Manuka má dlhú históriu ako liečivá rastlina používaná maorskými kmeňmi na Novom Zélande, ako prostriedok s antimikrobiálnym, protizápalovým účinkom a pri liečbe zažívacích alebo kožných ochorení. Hoci sa strom Manuka vyskytuje iba na Novom Zélande a v Austrálii, med vyrobený včelami z nektáru kvetov tohto kríka sa predáva po celom svete a na Slovensku je dostupný od roku 2013 vďaka nášmu nadšeniu pre jeho unikátne vlastnosti.

Zistite viac o Manuka mede z Nového Zélandu

2. Čo znamená MGO označenie?

MGO je skratka pre vedecký názov látky prítomnej v mede Manuka (metylglyoxal), ktorá je zodpovedná za jeho výnimočné vlastnosti. Podľa vedeckých štúdií sa metylglyoxal tvorí prirodzene v mede Manuka, ktorého prekurzorom je látka DHA nachádzajúca sa v nektáre kvetov Manuka.

Táto terapeutická zložka je určená na označenie antibakteriálnej účinnosti tohto včelieho produktu. Čím vyššia je úroveň MGO, tým vyššie sú antibakteriálne vlastnosti. Tento faktor je v Manuka mede konštantný a meria sa v mg/kg. MGO je registrovaná ochranná známka a toto označenie môže niesť iba med nezávisle testovaný certifikovanými a autorizovanými laboratóriami na Novom Zélande.

3. Ako si vyberať MGO faktor?

Vždy by ste si mali zvoliť úroveň MGO v závislosti od účelu, na ktorý chcete Manuka med použiť, alebo stavu, ktorý chcete liečiť. Poznáme nasledujúcu klasifikáciu:

  • MGO faktor 100+ sa odporúča na posilnenie imunity. Môže sa konzumovať denne, ako sladidlo alebo na preventívne účely. Dá sa použiť aj ako prísada do kozmetických masiek na pleť či vlasy.
  • MGO faktor 250+ je ideálny na zvýšenie imunity a pri liečbe menších ochorení (bolesti hrdla, migrény, alergie, mierne prechladnutie a pod.).
  • MGO faktor 400+ sa odporúča pri liečbe odolných infekcií, zápalov, žalúdočnej kyseliny alebo žalúdočného refluxu.
  • MGO faktor 550+ je vhodné zvoliť na liečbu infekcií, ako sú infekcie spôsobené Staphylococcus aureus, Helicobacter pylori, Candida alebo bežné rezistentné infekcie, s ktorými si neporadili antibiotiká.

Pozrite sa, ako môžete liečiť Helicobacter Pylori pomocou Manuka medu

Nedá sa však s určitosťou povedať ktorý med je práve pre vás ten najlepší. Toto rozdelenie síce platí vo väčšine prípadov, no máme veľa zákazníkov ktorí sú spokojní napríklad s faktorom MGO 250+ a siahnu po ňom aj keď ich trápia väčšie ťažkosti. Rovnako však máme fanúšikov aj faktoru MGO 550+ ktorí by iný med ani nevyskúšali. Je to veľmi individuálne a Váš výber môže ovplyvniť samozrejme aj cena. Vyberte si určite tak, aby ste si med mohli dopriať v dostatočnom množstve.

4. Aký je rozdiel medzi UMF a MGO?

Obe klasifikácie, UMF a MGO, sa používajú na označenie antibakteriálneho účinku Manuka medu.

MGO je štandard, ktorý sa presadil na základe vedeckých poznatkov a skúseností spoločnosťou Manuka Health New Zealand, ktorá ho začala používať ako prvá na svete. Meria koncentráciu metylglyoxalu v mede Manuka. Methylglyoxal je vedecký názov antibakteriálnej účinnej látky prítomnej v mede, ktorú náhodne pri testovaní rôznych potravín objavil profesor Thomas Henle z Inštitútu chémie potravín na Technickej univerzite v Drážďanoch. Tento faktor je v Manuka mede konštantný a meria sa v mg/kg.

Hodnotiaci systém UMF (Unique Manuka Factor) spočiatku meral úroveň neperoxidovej antibakteriálnej aktivity Manuka medu v porovnaní s fenolom (dezinfekčný prostriedok). Napríklad UMF faktor 20+ bol ekvivalentný svojou antibakteriálnou aktivitou koncentrácii 20 % roztoku fenolu. Pretože sa ukázalo, že neperoxidová antibakteriálna aktivita môže byť ovplyvnená podmienkami balenia a skladovania s objavom metylglyoxalu, systém UMF teraz meria koncentráciu MGO, ale zachoval si svoj starý režim číslovania.

Konverzná tabuľka medzi MGO a UMF faktorom 

MGO - UMF konverzná tabuľka

5. Kto je výrobca?

Pri nákupe medu Manuka je tiež veľmi dôležité uistiť sa, že spoločnosť, od ktorej med pochádza, je spoľahlivá. Vyberte si značku, ktorá má certifikáty kvality a bezpečnosti procesov, ktorými Manuka med prechádza.

Spoločnosť Manuka Health má všetky potrebné certifikácie, v laboratóriu je Manuka med podrobený niekoľkým testom na overenie jeho pravosti, úrovne MGO a kvality. Po zabalení je každá šarža ich Manuka med znova testovaný, aby sa zaistila kvalita a úroveň MGO zapísaná na etikete. Dopátrať sa viete ku konkrétnemu včeliemu úľu z ktorého pochádza. Okrem kvality výsledného produktu dbajú aj o zdravie včiel a ich ochranu, čo bolo pre nás osobne veľmi dôležitým faktorom pri výbere značky, ktorú prinesieme na Slovensko. Vieme že včielky na Novom Zélande, sa majú tak dobre, ako my, keď si doprajeme za lyžičku medu.

Získajte viac informácií o systéme zabezpečenia kvality medu spoločnosti Manuka.

Manuka Health je lídrom v štúdiu Manuka medu aj propolisu a svoje produkty predáva vo viac ako 45 krajinách po celom svete. Všetky produkty Manuka Health sú vyrábané a balené na Novom Zélande a predávajú sa v originálnom balení. Špecializovaný tím medových expertov Manuka Health sa venuje starostlivému spracovaniu a skladovaniu medu a ochrane jeho jedinečných vlastností, aby sa zabezpečilo, že si zachová svoje prirodzené kvality a bude mať krásnu, zamatovú textúru pre váš dokonalý zážitok.

6. Kde kúpim Manuka med?

Manuka med od spoločnosti Manuka Health si môžete kúpiť veľmi bezpečne, jednoducho a rýchlo v našom eshope, alebo kamenných predajniach našich partnerov. Sme oficiálny distribútor Manuka Health medu a ďalších produktov ponúkaných spoločnosťou Manuka Health na Novom Zélande. Všetky produkty sú dodávané s overiteľným číslom šarže a osvedčením o zhode, ktoré dodáva výrobca v originálnom zapečatenom obale.

7. Prečo sa cena Manuka medu líši od ceny bežného medu?

Originálny med Manuka z Nového Zélandu nemôže byť lacný. Obmedzené množstvo, v ktorom sa vyrába, ťažko dostupné oblasti z ktorých sa zbiera, špeciálne podmienky skladovania, analýza faktora MGO na zabezpečenie najvyššieho štandardu účinnosti a doby zrenia, ktorým prechádza prispievaju k jeho konečnej cene. V porovnaní s bežným medom má Manuka med špeciálne vlastnosti, keďže je jediným z mála medov na svete používaným na lekárske účely pri liečbe infekcií a iných chorôb.

Ak si chcete vychutnať výhody Manuka medu, predchádzať alebo liečiť určitý stav za pomoci novozélandskej prírody, odporúčame dodržiavať týchto pár základných tipov pri nákupe. Môžete si tak byť istý, že kupujete presne to, čo vidíte napísané na obale.

Zoznámte sa s celou našou ponukou vyskladanou tak, aby sme Slovákom poskytli maximálny potenciál využitia prírodných zdrojov.