Pripravte sa na chladné dni: 6 tipov, ako zaručene posilníte imunitu!

Zimné mesiace sú obdobím častých chrípok, prechladnutí a nádchy. Ak sa im chceme vyhýbať, mali by sme dodržiavať zásady zdravého spôsobu života. Ak sa však nebudeme zvyšovaniu obranyschopnosti venovať komplexne, žiadne rady nebudú fungovať a často budeme čeliť nepríjemným chorobám. Akými spôsobmi môžeme náš imunitný systém posilniť?

Medzi všeobecne overené rady, ako posilniť imunitný systém, patrí niekoľko faktov týkajúcich sa životného štýlu.

  • Aktívny pohyb patrí k základom,
  • rovnako ako správne stravovanie
  • a pitný režim.

Ak chcete byť zdraví, pokúste sa

  • obmedziť stres, doprajte si dostatok spánku a veľa sa smejte.
  • Doplňte vitamín C a minerály, ako zinok a selén, skúste aj doplnky stravy s probiotikami. Začnite s nimi však už pred „rizikovými mesiacmi“, užívajte ich napríklad už od leta.

Vďaka týmto všeobecným opatreniam znížite pravdepodobnosť bolesti hrdla, kašľa a nádchy v rizikových jesenných mesiacoch. Prejdime si však jednotlivé tipy podrobnejšie.

1.Obmedzte sacharidy a „nezdravé" tuky

Jednoduché (sladké) cukry negatívne ovplyvňujú schopnosť bielych krviniek pohlcovať škodlivé baktérie. S cukrom súvisí aj nadmerný príjem „zlých“ tukov, ktoré nájdeme najčastejšie v podobe stužených rastlinných olejov. Na mysli máme najmä keksy, sušienky, rôzne dezerty alebo trvanlivé pečivo. Nahraďte ich cereáliami, ovocím a zeleninou, ktoré naštartujú váš imunitný systém.

2.Doprajte si vitamíny v podobe kapusty, repy a goji

Najdôležitejší pre správne fungovanie imunity je osvedčený vitamín C, najlepšie v kombinácii so selénom a zinkom. Dôležitý pre imunitné procesy je aj vitamín A, ktorý zvyšuje obranu proti nachladnutiu a chorobám dýchacích ciest alebo vitamín B5, ktorý posilňuje imunitný systém a je schopný tlmiť rôzne zápaly v tele. Skúste tieto vitamíny prijímať v živej strave v čo najväčšej možnej miere. Stavte na jahody, brusnice, čučoriedky, kapustu, goji, červenú repu, pomaranče, citróny, paradajky, brokolicu, cibuľu a cesnak.

3.Stavte na probiotiká a optimálne pH prostredie

Živé baktérie mliečneho kvasenia ako laktobacily alebo bifibaktérie sú obsiahnuté napríklad v acidofilnom mlieku.

  • Priaznivo ovplyvňujú stav črevnej mikroflóry v hrubom čreve, čo je jeden z najdôležitejších imunitných orgánov v ľudskom tele.
  • Starajú sa o to, aby v tráviacom trakte neprežívali patogénne mikroorganizmy, čím zvyšujú obranyschopnosť organizmu.
  • Udržujú optimálne pH prostredie pre správne fungovanie buniek imunitného systému, ktoré sa nachádza priamo v sliznici čreva.

Ak sa vám nechce piť kefír, doprajte si ich vo forme probiotických jogurtov a nápojov, prípadne siahnite po tabletkovej forme.

Pripravte sa na chladne dni

4.Med má antibakteriálne vlastnosti

Výnimočný med pochádza z nektáru novozélandskej rastliny manuka a má prírodné antibakteriálne vlastnosti. Vďaka obsahu zložky metylglyoxal (MGO) je med účinnou potravinou pri bolestiach hrdla a žalúdočných ťažkostiach, prípadne bakteriálnej infekcii. Odporúča sa konzumovať ho pravidelne a zaradiť ho do svojej životosprávy, aj keď nás nič netrápi. Na chladné jesenné a zimné mesiace je Manuka med ako stvorený, vyskúšajte jeho blahodarné účinky sami na sebe.

5. Využite silu glukánov - antioxidantov

Tieto aktívne polysacharidy získané z bunkovej steny rôznych húb, najčastejšie hlivy ustricovej, sú schopné podporovať obranné reakcie organizmu. Vhodné sú na posilnenie imunity v akomkoľvek ročnom období, pôsobia proti chrípke aj rôznym zápalom v tele. Mechanizmus účinku spočíva v aktivácii makrofágov – imunitných buniek zodpovedných za pohlcovanie všetkých cudzorodých látok akými sú vírusy, baktérie, parazity alebo plesne. Glukány navyše pôsobia aj ako silné antioxidanty proti voľným radikálom.

6.Podporte imunitu prírodným antivirotikom - echinaceou

Mimoriadne účinný je najmä jej koreň. Echinacea pôsobí ako prírodné antivirotikum na prevenciu a liečbu chrípky, stimuluje imunitný systém, no silné sú aj jej antiseptické a antibakteriálne účinky. Ak chcete, aby sa jej efekt prejavil, mala by sa užívať vo vyšších dávkach a v krátkych časových intervaloch, maximálne však 8 týždňov. Z ďalších byliniek môžete skúsiť prírodné antibiotiká – cesnak, cibuľu, pór alebo brusnice.

Súvisiace články

Recepty na chrípku a prechladnutie s Manuka medom

Pripravili sme si pre vás 4 osvedčené recepty na prevenciu a liečenie chrípky a nepríjemného prechladnutia, s ktorým mnohí z nás počas zimy bojujeme. Hlavnou ingredienciou našich receptov je originálny Manuka med z Nového Zélandu, ktorý poskytuje prirodzenú obranyschopnosť tela. Manuka med v kombinácii s citrónom, zázvorom či škoricou, je výborný spôsob na upokojenie a pomoc pri liečení zapáleného hrdla.

 

Nádcha a chrípkové ochorenia nás môžu prekvapiť po celý rok. A ako určite viete, deti si nosia tieto choroby hlavne zo školy či škôlky domov môžu jednoducho zbytočne postihnúť celú rodinu. Zatiaľ čo vírusy a baktérie budú vonku vyčíňať stále, vhodná starostlivosť o našu imunitu, môže pomôcť tieto mikroorganizmy zničiť predtým než sa v tele usadia a spôsobia ochorenie. Celý článok..