Terapeutické účinky Manuka medu

Terapeutické účinky a použitie Manuka medu z Nového Zélandu bolo určené na liečbu viacerých chorôb.

Terapeutické účinky a použitie Manuka medu bolo veľmi dobre zdokumentované už pred mnohými rokmi. Med bol známy hlavne vďaka svojim liečivým účinkom, no keďže ide o potravinu, nemohol a dodnes sa nemôže označovať ako liek.

Už od samotného začiatku bol používaný na liečbu viacerých chorôb. Avšak vplyvom vzniku rôznych antibiotík a „objavovanie“ nových baktérií priviedli vedcov k štúdiu alternatívnych liečebných postupov s využitím medu. Manuka med, ktorý pochádza výlučne z Nového Zélandu obsahuje silné antimikrobiálne vlastnosti, ktoré objavil profesor Peter Molan z novozélandskej univerzity v 80. rokoch. Rastlina Manuka, alebo inak nazývaná Mānuka či Manuka myrtle (z latinčiny Leptospermum scoparium), sa tiež nazýva rastlina čajovníka a patrí do rodiny rastlín myrty, preto sa niekedy med zvykne nazývať „myrtový nektár južného mora“.Po príchode Európanov na Nový Zéland boli večne zelené kríky Manuka použité na kŕmenie dobytka. Čoskoro však zistili, že zvieratá kŕmené týmito kríkmi boli oveľa zdravšie a odolnejšie. O niekoľko rokov neskôr profesor Molan podrobne skúmal vlastnosti medu Manuka.

Terapeutické účinky Manuka medu

Zloženie Manuka medu

Med je prírodné antibiotikum a prírodný liek, ktorý má priaznivé účinky na hojenie akéhokoľvek typu rán, a to kvôli tomu, že med obsahuje včeliu glukózooxidázu, ktorý pomaly uvoľňuje peroxid vodíka. Nedávne štúdie uskutočnené na Novom Zélande ukázali, že antimikrobiálny účinok Manuka medu sa zachoval aj pri extrakcii peroxidu vodíka. Medzi  dôležité zložky tohto typu medu patrí leptosféra, vitamíny (C, B1, B2), minerály, stopové prvky a acetylcholín. 

Manuka med je účinný proti baktériám!

Vlastnosti medu Manuka sú viacnásobné a ukázali sa ako účinné proti baktériám, ako sú napríklad streptokoky a stafylokoky, ako aj Helicobacter pylori alebo E. coli. Okrem toho bol Manuka med účinný aj pri laboratórnych testoch zameraných proti baktériám „Superbugs“  (baktérie odolné voči antibiotikám) a túto výnimočnú antibakteriálnu aktivitu sme nechali overiť aj v akreditovanom laboratóriu Eurofins v Piešťanoch.

Náš tip:

Manuka med je skvelou alternatívou k bežným prostriedkom aj na zranenia, problémy s pokožkou, popáleniny a dokonca kožných ochorení, ako sú ekzémy, psoriáza alebo plesňové infekcie kože.