Čo je keratóza pilaris?
Ide bežný stav kože, ktorý sa prejavuje hrbolčemi na koži, často označovaný aj ako „kuracia koža“. Najčastejším miestom výskytu je horná, vonkajšia časť paží, alebo aj vonkajšie stehná a líca na tvári. Tieto hrbolčeky sú spôsobené nahromadením keratínu – proteínu, ktorý sa tvorí vo vonkajšej vrstve kože. Pri tomto ochorení sa ukladá do malých „kopčekov“ okolo jednotlivých vlasových folikulov. Ide o mimoriadne bežný stav, vyskytujúci sa najmä u detí a dospievajúcich, podľa niektorých odhadov až 50 % až 80 % adolescentov vykazuje určitý stupeň keratózy piliaris. Stav sa môže zhoršiť v zime, keď je pokožka suchá, a to najmä u pacientov, ktorí majú aj ekzém.
Čo spôsobuje keratózu pilaris?
Nie je zatiaľ známe, čo presne ju spôsobuje a nie je známy ani žiaden konkrétny liek. Nedávny výskum však naznačuje, že keratóza pilaris môže byť genetická porucha a mnohí pacienti majú toto ochorenie v rodinnej anamnéze. Za tento stav môžu byť zodpovedné abnormálne gény, ktoré riadia produkciu a funkciu keratínu. Dobrou správou je, že keratóza pilaris najčastejšie zmizne s vekom a sama.
Sven's Island môže pomôcť aj pri „keratóze pilaris“
Najdôležitejším faktorom, ktorý si treba pamätať pri liečbe keratózy, je udržiavanie vlhkosti v pokožke. Pri výbere produktov starostlivosti o pleť na ošetrenie keratózy pilaris odporúčame zvoliť hydratačné prípravky, ktoré majú vyšší obsah oleja ako vody. Tým sa do pokožky vtiahne viac vody a zníži sa výskyt hrčiek a zabráni sa ďalšiemu olupovaniu a šupinateniu kože. Masti majú zvyčajne vyšší obsah oleja v porovnaní s pleťovými mliekami či krémami, takže pri aplikácii na citlivú pokožku nepália a sú veľmi dobré aj pri udržiavaní vlhkosti.
Miracle Manuka Skin Repair Ointment - masť na regeneráciu pokožky
Pri liečbe keratózy pilaris sa odporúča vyhľadať odbornú lekársku pomoc. Vždy používajte podľa pokynov a ak príznaky pretrvávajú, poraďte sa so svojím lekárom.