Ochutnala som Manuka med

Med je na Slovensku mimoriadne obľúbený produkt. Hlavne v zime a to nielen do čaju ale aj do pečenia či ako jemne zdravšia alternatíva klasického bieleho cukru. Naša krajina sa môže pýšiť medom skutočne svetovej kvality, ktorý mnohokrát vyhráva svetové ocenenia. 

Počuli ste však o Manuka mede? Ak nie, ste tu správne. Ak áno, aj tak ste tu správne, pretože sa možno dozviete veci, ktoré ste o ňom predtým netušili. Dostala som možnosť tento med ochutnať a vyskúšať aby som vám “z prvej ruky” mohla sprostredkovať svoje dojmy o ňom.

  Zázrak z opačného konca sveta

OCHUTNALA SOM MANUKA MED

Manuka med pochádza z Nového Zélandu. Je to jediná krajina sveta, v ktorej sa produkuje. Dôvodom prečo práve tu je, že včely tu opeľujú kvet špecifický pre túto krajinu a rastúci iba na Novom Zélande. Poviete si, ok, to je všetko čo ho robí takým zaujímavým? Ani zďaleka. Okrem širokého spektra zdravotných benefitov, o ktorých si podrobnejšie prečítate tu, je to aj jeho špecifická chuť. 

Chuť Manuka medu môže človeka trochu prekvapiť. Nie je totiž iba klasicky medovo sladká, tak ako sme na Slovensku zvyknutí..Je jemne štipľavá a chuť je horko sladká. Tá horkosť je tlmenejšia ale na jazyku ju cítiť. Med ale skvelo chutí. Určite by svojou horkou sladkosťou a jemnou štipľavosťou dodal koláčom úplne iný rozmer chuti. 

Tá štipľavosť má samozrejme aj svoj veľmi veľký zdravotný význam. Skvelo pomáha tlmiť bolesť hrdla a pôsobí antibakteriálne. Dokonca výrazne skracuje hojenie rán. Dokáže udržiavať zdravé ďasná, liečiť akné, predchádzať vzniku žalúdočných vredov a môže pomôcť v liečbe niektorých symptómov cystickej fibrózy. 

Celkom slušná štatistika na to, že je to “len” med, čo poviete?

Osobne mám s používaním Manuka medu bohaté skúsenosti. Dlhé roky som žila priamo v krajine, odkiaľ pochádza. Vyskúšala som ho najmä v časoch prechladnutia a bolesti hrdla a môžem potvrdiť, že funguje oveľa lepšie ako nejaké predražené pastilky na hrdlo, ktoré si v týchto prípadoch kupujeme v lekárni. Okrem liečby som si ho rada dávala namiesto džemu alebo klasického medu na ranné cereálie. Navyše je to čisto prírodný produkt. Vždy je lepšie ak sa človek vie vyliečiť vďaka sile prírody a nie chémiou. 

Vyskúšate ho aj vy? Neváhajte a vyberte si z našej širokej ponuky ten pravý med pre vás.

 

 

hriesne-drahy-manuka-med
 
Aktuality.sk
 
Co je Manuka med