Med a deti. Áno alebo nie?

Svetové zdravotnícke organizácie neodporúčajú med pre deti do 1 roka.

Svetové zdravotnícke organizácie neodporúčajú, aby deti do 1 roka života konzumovali med. Dôvodom je vzácne infekčné ochorenie – dojčenský botulizmus, ktoré je spôsobené baktériou Clostridium botulinum, ktorá sa často vyskytuje v mede.

Med je vo všeobecnosti veľmi účinným liekom alebo doplnkom určeným na prevenciu rôznych chorôb a posilnenie imunitného systému. Ak by sme mali vymenovať všetky plusy, ktoré nám med prináša, asi by to bolo nadlho.

Čo však med a deti? Je správne, ak ho užívajú?

Aj v súčasnosti sa často stretávame s otázkou, či med škodí deťom. Odpovede sa u mnohých rozchádzajú, a tak si rodičia nie sú istí, či med dieťaťu pomôže, alebo naopak, či ho ešte viac neochromí.Svetové zdravotnícke organizácie (predovšetkým WHO, CDC a ďalšie) neodporúčajú, aby dojčatá konzumovali med. Ide teda o deti od šiestich týždňov do jedného roka. Dôvodom je vzácne infekčné ochorenie – dojčenský botulizmus, ktoré je spôsobené baktériou Clostridium botulinum. A práve med je jediným významným potravinovým a rizikovým faktorom pre výskyt tohto vážneho detského ochorenia. Aj napriek tomu, že sú prípady výskytu dojčenskému botulizmu na ústupe, a to najmä vďaka účinnejšej diagnostike, odborníci radia, aby sa med z jedálnička dojčiat úplne vyškrtol. V opačnom prípade hrozí aj úmrtie dieťaťa. (spuntik.zoznam.sk/cl/1000706/1677715/Med--Detom-do-jedneho-roka-ho-nikdy-nedavajte)

deti a med

Na rozdiel od dojčiat majú väčšie deti a dospelí oveľa silnejšiu imunitu a vyššiu kyslosť tráviaceho traktu, z toho dôvodu nie je táto baktéria taká nebezpečná. Preto sa až po prvom roku môže dieťa začať oboznamovať s lahodnou a sladkou chuťou medu

V prvých šiestich rokoch života dieťaťa sa buduje a vyvíja imunita. Med a takisto aj ostatné včelie produkty pomáhajú podporovať zdravý imunitný systém. Aj Manuka med, rovnako ako aj ostatné druhy medov,výrazne prispievajú k prevencii, či urýchleniu liečenia detí v tomto veku. Med je bohatý na vitamíny, minerály, stopové prvky, pozitívne ovplyvňuje činnosť organizmu, a tým pádom budujú zdravú imunitu.(lepsiden.sk/med-a-deti-skodi-im-ci-naopak-pomaha)

Náš tip:

Konzumácia medu u detí by mala byť postupná a opatrná. To znamená, že po prvom roku by sa mal med pridávať iba ako ochucovadlo do čaju, jogurtu alebo iných ľahkých jedál.

hriesne-drahy-manuka-med
 
Aktuality.sk
 
Co je Manuka med