Manuka med a cystická fibróza

Manuka med dokáže zabíjať baktérie, ktoré sú rezistentné na lieky proti ochoreniu cystickej fibrózy.

 Manuka Med vám predstavuje ďalšiu silnú a účinnú zbraň! Nová štúdia vo Veľkej Británii potvrdila, že Manuka med z Nového Zélandu môže zabiť baktérie odolné na lieky, ktorými sa lieči ochorenie cystická fibróza.

 Cystická fibróza je takzvané autozomálne recesívne dedičné ochorenie. Vzniká mutáciou génu pre CFTR na dlhom ramienku siedmeho chromozómu. Výsledkom tohto nevyliečiteľného ochorenia je chronické poškodenie pľúc, pankreasu a iných orgánov. Cystická fibróza patrí k najčastejším dedičným chorobám v Strednej Európe a len u nás na Slovensku sa ročne narodí približne 20 detí s týmto ťažkým ochorením.

Manuka med zabíja baktérie v liekoch proti cystickej fibróze!

 Najnovší výskum, ktorý uskutočnili výskumníci z britskej Swansea Univerzity hovorí o tom, že novozélandský Manuka med by mohol byť efektívne použitý v boji proti cystickej fibróze.Táto štúdia a potenciálny prelom zahŕňa použitie Manuka medu, ako alternatívneho prostriedku, na liečbu respiračných infekcií odolných na antimikrobiálne látky, a to najmä smrteľných, ktoré sa našli u pacientov s cystickou fibrózou.

 Cystická fibróza je jeden z najbežnejších genetických javov, ktorý výrazne obmedzuje život obyvateľov Nového Zélandu. Podľa štatistík postihuje viac ako 500 ľudí. Títo pacienti trpia infekciami, ktoré sa nachádzajú hlavne v pľúcach a pankrease.Aj keď v posledných 40 rokoch došlo k viacerým zlepšeniam, priemerná dĺžka života u ľudí v rozvinutých krajinách sa pohybuje v rozpätí 40 a 50 rokov.

 Pacienti s cystickou fibrózou trpia chronickými a dlhodobými respiračnými infekciami, ktoré sú často fatálne, pretože infekčné baktérie sú odolné voči mnohým antibiotikám, ktoré majú lekári momentálne k dispozícii.

 Dr. Rowena Jenkins a Dr. Aled Roberts sú výskumníci z Swansea Univerzity, ktorí použili Manuka med ožiarený gama žiarením. Tento med v tejto podobe spracovala spoločnosť Comvita so sídlom v Te Puke v Novom Zélande. Med dosiahol jedinečný rating manuka faktora s hodnotou 12+. Okrem toho, spoločnosť Comvita dodáva známej spoločnosti Integra LifeSciences z USA tento „pokusný“ med s názvom Medihoney.Zaujímavosťou je, že tento výskum sa neuskutočnil na ľuďoch, ale na pľúcnom tkanive z ošípaných, v ktorých sa pestovali bakteriálne infekcie.

Výsledky ukázali, že Manuka med bol účinný pri usmrcovaní baktérií rezistentných na antimikrobiálne látky, a to o 39%, v porovnaní s antibiotikami, ktoré usmrtili baktérie iba s 29% účinnosťou. Použitie medu tiež zlepšilo účinnosť niektorých antibiotík, ktoré neboli schopné účinne fungovať samostatne. Spoločne, aj Manuka med aj antibiotiká, zabili 90% testovaných baktérií.

 Výsledok potešil mnohých! Lekári a profesionáli, ktorí pracujú s pacientami s ochorením cystickej fibrózy na Novom Zélande privítali tieto správy s veľkým nadšením a nádejou.Šéfka organizácie Cystická fibróza Nového Zélandu Jane Bollard a predsedníčka poradného panelu tejto organizácie, profesorka Cass Byrnes, uviedli, že boli "nadšené", keď videli výskum, ktorého cieľom bolo pomôcť a podporiť komunitu pacientov cystickej fibrózy.

 Svoje pocity opísali takto:

Manuka med zabíja baktérie v liekoch proti cystickej fibróze

 „V priebehu histórie sú prírodné produkty bohatým zdrojom zlúčenín pri vývoji liekov a výskum v počiatočnom štádiu, ako je napríklad tento, je kritický. Máme záujem poznať nové zlúčeniny, ktoré pôsobia na zníženie rastu baktérií, ktoré sú v súčasnosti obmedzované novými druhmi antibiotík a antimikrobiálnych liečiv.“

 „Tešíme sa, že sa tento výskum sa bude ďalej vyvíjať smerom k ľuďom. Je obzvlášť potešujúce, že Manuka med môže mať vplyv na baktérie typu Pseudomonas aeruginosa, ktoré sú spojené s horšími výsledkami u detí a dospelých s cystickou fibrózou. V súčasnosti sa uskutočňuje veľký pokrok vo výskumnej stratégii, ktorá má priniesť skutočný prínos pre ľudí s cystickou fibrózou a bola by som potešená, keby sa tento typ výskumu financoval na Novom Zélande“.

 Manuka med so známkami lekárskej kvality bol pred niekoľkými rokmi kótovaný za cenu 1000 dolárov za kilogram a iba 4% produkcie spoločnosti Comvita sa považuje za lekárske medy. Zaujímavosť na záver – pre tieto lekárske produkty s vysokými antimikrobiálnymi vlastnosťami sa používajú špeciálne včelie úle. 

Náš tip:

Ochutnajte náš Manuka med a výskúšajte jeho účinky sami.

 

 

hriesne-drahy-manuka-med
 
Aktuality.sk
 
Co je Manuka med